„Stogą raunantis“ medus

Ar kada nors svarstėte, kodėl aplinkinis pasaulis mus taip žavi savo paprastumu ir kartais net nesuvokiamu užsispyrimu? Štai jums istorija, kuri siekia šimtametes tradicijas ir ritualus. Viskas prasideda Nepalo širdyje, tai paskutinė stotelė prieš 8 km aukščio giganto viršūnę, kur dar tegyvena žmonės. Tai „Gurug“ų gentis, dar vadinama Tumu.

Tai paslaptis, įsikūrusi Himalajų slėniuose, apsuptuose tankių džiunglių. Ši gentis neišsiskirtų iš kitų, jei ne unikalios tradicijos. Du kartus per metus šios genties vyrai prisiima milžinišką riziką ir išvyksta į kelionę. Kelionę, kurios pabaigoje jie gaus atlygį – medus yra jų tikslas. Kodėl ši kelionė pavojinga?, čia gyvenančios bitės yra didžiausios pasaulyje.

Tai Didžioji Hilmalajinė bitė (Apis dorsata laboriosa). Šios bitės įsikuria milžiniškuose koriuose 2000-3000 m. aukštyje ant vertikalių uolų, kurie talpina iki 60 kg medaus. Taip pat šis medus yra ypatingas, nes yra surinktas iš Rhododendron luteum rūšies augalų ir savyje turi grayanotoksino, kuris dėl savo intoksikacinių savybių veikia atpalaiduojančiai. Gentyje jis laikomas stipriu afrodiziaku. Tačiau vartojimas turi būti atsargus ir pasvertas, nes didesni grayanotoksino kiekiai sukelia koordinacijos praradimą, laipsnišką raumenų silpnumą, EKG pokyčius, brachikardiją, skilvelinę tachikardiją ar Wolff-Parkinson-White sindromą. Nors galimos vartojimo pasekmės ir skamba gasdinančiai, tačiau mirties atvejų dėl šio toksino perdozavimo nėra užfiksuota.

Dar labiau stebina mistiškas genties ryšys su bitėmis, kuris leidžia vyrams rinkti medų be jokių apsaugos priemonių. Viskas ką vyrai pasiima yra keli šimtai metrų virvės, krepšys ir višta, kuri bus paaukota nuvykus į vietą, kad miško dvasios butų geros ir gailestingos. Tiesa višta po ritualo bus suvalgyta.

Senovėje, romėnų ir graikų armijos senovės Turkijos miestuose, kurie taip pat buvo apsupti Rhododendron luteum rūšies augalais, šiam medui suteikė „Red Honey“ arba „Crazy Honey“ vardus. Priežastis paprasta, ne vienas karys dėl per didelio medaus kiekio prarasdavo sąmonę, pasinerdavo į haliucinacijas, nukrisdavo nuo uolų ir mirdavo.

Žinau koks koncervatyvus yra visuomenės požiūris į svaiginamuosius preparatus, tačiau esu tikras, kad ne vienas sutiktų paskanauti šio iš padangių nusileidusio nektaro, o galimybė sudalyvauti šioje tradicijoje gali atsieiti nuo 250 iki 1500 JAV dolerių.

Naudota literatūra:
http://news.nationalgeographic.com/news/2004/04/0414_040414_honeyhunters_2.html
http://www.icimod.org/?q=1511
http://twentytwowords.com/nepalese-honey-hunters-harvesting-honey-from-cliffs-hundreds-of-feet-up/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3404272/
Iš anglų k. vertė Vaidas Galinis

Susipažink su VDU GMF mokslininkais!

Po ilgos pertraukos grįžta rubrika „Susipažink su VDU GMF mokslininkais!“. Šios iniciatyvos tikslas – supažindinti universiteto bendruomenę su Gamtos mokslų fakulteto mokslininkais. Norime skleisti žinią, kokie žmonės dirba ir kokius svarbius bei įdomius tyrimus jie vykdo mūsų fakultete. Tad pristatome dar vieną mūsų svečią – prof. Saulių Šatkauską. Saulius Šatkauskas – Vytauto Didžiojo universiteto Gamtos […]

Skaityti daugiau

Projektas „Mokslinių kompetencijų ugdymas praeities, dabarties ir ateities kontekste”

Kiekvienais metais VDU AJMD „Modusas“ nariai aktyviai atstovauja universitetą tiek respublikiniuose, tiek tarptautiniuose renginiuose – mokslo populiarinimo veiklose, projektuose, konferencijose. Tam, kad organizacija būtų tinkamai reprezentuojama, jos nariams reikia tobulėti. Todėl projekto pagrindinis tikslas buvo suteikti VDU AJMD „Modusas“ organizacijos nariams žinių bei kompetencijų, kurios reikalingos tinkamai universiteto atstovavimui. Viena iš svarbiausių projekto veiklų buvo […]

Skaityti daugiau
Turinys kraunamas...