Pavojus – gepardai atsidūrė prie išnykimo ribos

Greičiausi pasaulio žinduoliai sparčiai artėja prie išnykimo, skelbia National Geographic. Šių didžiųjų kačių skaičius paskutinių apskaičiavimų duomenimis tesiekia 7 100 ir per artimiausius 15 metų net 53 procentai gepardų populiacijos bus priversta išnykti.

„Tai labai pavojinga.“ – teigia Luke Hunter, pasaulinės laukinių kačių organizacijos Panthera prezidentas. „Tai ypatingai spartus mažėjimas, į kurį reikia įsikišti ir veikti, kad atkreiptume dėmesį į tai.“

Pavojus – gepardai atsidūrė prie išnykimo ribos-1Nuo paskutinės 1975 metais atliktos mokslininkų apskaitos Afrikos žemyne, kai gepardų populiacija siekė 14 000 individų, jų sumažėjo beveik perpus. Negana to, 91 procentas gepardų buvo išstumti iš jų gimtųjų buveinių – anksčiau jie veisėsi beveik po visą Afriką ir didelėje Azijos žemyno dalyje. Dabartiniu metu daugiausia gepardų sutinkami tik šešiose Afrikos valstybėse: Angoloje, Namibijoje, Botsvanoje, Zimbabvėje, Mozambike ir Pietų Afrikoje.

Ši rūšis beveik išnyko Azijoje – mažiau nei 50-ies individų populiacija yra išlikusi tik viename izoliuotame Irano rajone.

Dėl šių priežasčių mokslinio tyrimo autoriai kreipėsi į Pasaulinės gamtos apsaugos organizaciją, kad gepardų statusas Tarptautinėje raudonojoje knygoje būtų pakeistas iš „pažeidžiamos“ į „nykstančią“.

„Kai šių didžiųjų mėsėdžių mažėja tokiu sparčiu tempu, išnykimas jiems tampa realia tikimybe,“ – sako Luke Hunter.

Ne paslaptis, būtent žmonės yra pagrindinė priežastis, dėl kurios gepardai atsidūrė pavojuje. Kaip ir kiti mėsėdžiai, gepardai praranda buveines dėl laukinės gamtos pavertimo į dirbamas arba apgyvendintas teritorijas. L.Hunter teigimu, žmonės kartais ir nužudo šiuos gyvūnus, jei jie jaučia, kad gepardai kelia grėsmę jų auginamiems galvijams, nors šios laukinės katės kelia menką pavojų prijaukintiems gyvūnams.

Pavojus – gepardai atsidūrė prie išnykimo ribos-1Gepardai taip pat yra brakonieriaujami dėl odos ir kitų kūno dalių, net dėl mėsos, nors iš pagrindo žmonės medžioja ir kitus gyvūnus: antilopes, gazeles, impalas ir karpočius, kurie yra plėšrūnų maistas.

„Gepardai susiduria su dviem nepalankiomis sąlygomis: tose pačiose savanos teritorijose žudomi ir jie, ir gyvūnai, kuriais jie minta. Todėl jie nebeturi nieko, kuo galėtų prasimaitinti.“ – teigia L.Hunter.

Kita grėsmė – didžiulė jauniklių, kaip naminių gyvūnų, paklausa. Daugiausiai tai vyksta centrinėje arba rytinėje Afrikos dalyje, todėl sukelia nelegalius jauniklių mainus šiaurinėje žemyno dalyje.

Anot tyrimo vadovės iš Londono Zoologinės visuomenės organizacijos (Zoological Society of London) Sarah Durant, kai kurie gepardai gyvena nacionaliniuose parkuose, kur yra saugiau, didesnės prisitaikymo galimybės ir kur gyvūnai, tikėtina, yra mažiau veikiami įvairių grėsmių.

Bet per apskaičiavimą Sarah Durant ir jos kolegos išsiaiškino, kad du trečdaliai gepardų gyvena ne saugomose teritorijoje, nes gyvūnai klajoja ir ieško gyvenamosios vietos.

„Daugiau gepardų nebegali apsigyventi saugomose teritorijose – jų populiacijų tankumas jau pasiekė galimą ribą,“ – sako Durant. „Raktas į gepardų išlikimą yra jų išlikimas ne saugomose vietose.“

Pavojus – gepardai atsidūrė prie išnykimo ribos-1Tyrimo grupė, vadovaujama organizacijų Panthera, ZCL ir Pasaulinės gamtos apsaugos organizacijos, tikisi, kad rezultatai perklasifikuos gepardus raudonojoje knygoje kaip nyktančią rūšį.

„Jau per vėlu atgaivinti ir apsaugoti kai kurias rūšis tokiose vietovėse kaip centrinė arba vakarų Afrika, kur šios didžiosios katės ilgą laiką nyko,“- užsimena L.Hunter. „Bet yra didžiulis potencialas, kad kitose vietose populiacijos atsigaus.“

Naujas statusas turėtų apversti tendencijas aukštyn kojomis. Pavyzdžiui, tokie pokyčiai atvertų duris finansavimo srautams, kurie prieinami tik nykstančių rūšių apsaugai, ir leistų pradėti pokalbį su Afrikos vyriausybėmis dėl gepardų apsaugojimo programų.

„Ko mes labiausiai tikimės,“- sako Durant, – „kad tai paspartins veiksmus ir atvers duris platesniam suvokimui apie gepardų bei gamtos išsaugojimą, kad pradėsime kreipti dėmesį ir už saugomų teritorijų sistemos ribų ir stebėsime, kaip mes galime suburti bendruomenes, kurios įsitrauktų ir remtų apsaugą, ir užtikrinsime, jog turime finansinės strategijos pavidalą, kad nauda būtų jiems naudinga.“

Šaltinis: National Geographic
Iš anglų k. vertė: Tadas Karanauskas

Susipažink su VDU GMF mokslininkais!

Po ilgos pertraukos grįžta rubrika „Susipažink su VDU GMF mokslininkais!“. Šios iniciatyvos tikslas – supažindinti universiteto bendruomenę su Gamtos mokslų fakulteto mokslininkais. Norime skleisti žinią, kokie žmonės dirba ir kokius svarbius bei įdomius tyrimus jie vykdo mūsų fakultete. Tad pristatome dar vieną mūsų svečią – prof. Saulių Šatkauską. Saulius Šatkauskas – Vytauto Didžiojo universiteto Gamtos […]

Skaityti daugiau

Projektas „Mokslinių kompetencijų ugdymas praeities, dabarties ir ateities kontekste”

Kiekvienais metais VDU AJMD „Modusas“ nariai aktyviai atstovauja universitetą tiek respublikiniuose, tiek tarptautiniuose renginiuose – mokslo populiarinimo veiklose, projektuose, konferencijose. Tam, kad organizacija būtų tinkamai reprezentuojama, jos nariams reikia tobulėti. Todėl projekto pagrindinis tikslas buvo suteikti VDU AJMD „Modusas“ organizacijos nariams žinių bei kompetencijų, kurios reikalingos tinkamai universiteto atstovavimui. Viena iš svarbiausių projekto veiklų buvo […]

Skaityti daugiau
Turinys kraunamas...