NAMAI BE ATLIEKŲ. IŠSAMUS VADOVAS KAIP SUPAPRASTINTI GYVENIMĄ IR SUMAŽINTI ATLIEKŲ KIEKĮ
Daugiau kaip į 20 kalbų išversta „Gyvenimas be atliekų“ knyga grindžiama asmenine autorės patirtimi. Dar prieš 10 metų Bea Johnson šeima gyveno visiškai kitaip: „turėjome 277 kvadratinių metrų ploto namą, du automobilius, keturis stalus ir dvidešimt šešias kėdes. Per savaitę pripildydavome 242 litrų šiukšlių konteinerį“. Dabar Johnson‘ų šeimos metų atliekos telpa vos į 1 l talpos stiklainį.
Moteris inicijuoja „Gyvenimas be atliekų“ judėjimą, kuriuo skatina žmones susimąstyti apie nereikalingo švaistymo žalą, skaito pranešimus universitetuose, korporacijų renginiuose ir konferencijose visame pasaulyje, yra kviečiama tokių garsių įmonių ir institucijų kaip „Google“, „Pixar“, TEDx, „Adobe“, Europos Parlamentas ir Jungtinių Tautų Organizacija. Anot autorės, žmonės laikosi klaidingo mąstymo, galvodami, kad svarbiausias siekis yra atliekų rūšiavimas ir perdirbimas. Perdirbimo procesai irgi reikalauja išteklių bei lėšų, tai tik viena iš atliekų tvarkymo alternatyvų.
Knygoje išsamiai aprašomi penki namų be atliekų principai ir tokio gyvenimo būdo privalumai. Išskiriami pagrindiniai žingsniai, kurie padeda mažinti vartotojiškumą: „atsisakyti to, ko mums nereikia, sumažinti kiekį to, ko reikia, pakartotinai panaudoti tai, ką įsigijote, perdirbti tai, ko negalite atsisakyti, sumažinti ar panaudoti pakartotinai, o tai kas lieka – supūdyti (kompostuoti).“ Šiame vadove rasite daugybę informacijos, kaip atsikratyti vienkartinio naudojimo daiktų, juos po truputį keičiant daugkartiniais. Daug sužinosite apie namų be atliekų gyvenimo privalumus, naudą ne tik sveikatai, bet ir finansams.
Autorė negaili patarimų kaip perorganizuoti ir sutvarkyti virtuvę, vonios kambarį, miegamąjį, kad jie netaptų „pagrindiniu atliekų ir netvarkos šaltiniu namuose“. Pasak jos, tam reikalinga atranka – būtina kelti sau klausimus, atsisakyti mažiausiai naudojamų, nereikalingų prietaisų, perteklinių kosmetikos, higienos priemonių. Miegamajame derėtų laikytis minimalistinio stiliaus principų, kartu išlaikant ir kokybiškam poilsiui reikalingą komfortą. Labai svarbu pasirūpinti talpomis atliekoms rūšiuoti, atrasti kompostavimo sistemą, išsiaiškinti, kokias atliekas galima mesti į bendro naudojimo rūšiavimo konteinerius.
Daug rašoma maisto produktų pirkimo tema, apie pirkinių ir užduočių sąrašų kūrimo svarbą, jų sistemingą laikymąsi, sąmoningą apsipirkimą, perkant nefasuotą produkciją parduotuvėse, pateikiamas „Namams be atliekų“ apsipirkti reikalingų daiktų sąrašas, padedantis naudoti kuo mažiau pakuočių. Taip pat kalbama apie maisto produktų pasirinkimą už parduotuvės ribų, ūkininkų turgelius, moteris dalinasi asmenine patirtimi, kaip kartu su šeima renkasi ir perka maistą.
Labai svarbus yra ir valgiaraščio planavimas. Rekomenduojama atsirinkti patiekalus, kuriuos gaminant nesusidarytų nereikalingų atliekų. Knygoje rasite informacijos kaip planuoti savaitės meniu, kaupti maisto atsargas, priimti svečius, dekoruoti aplinką. Autorė dalinasi ir nesudėtingai pagaminamų, sveikų pagardų, patiekalų receptais. Beveik kiekviename skyriuje pabrėžiama energijos, vandens ir laiko tausojimo svarba.
Knygoje nestinga sveiko humoro jausmo. Moteris kalba apie nesėkmingus bandymus eksperimentuojant su namų gamybos produktais, kai pasidomėjusi masiškai gaminamų grožio priemonių sudėtimi ir pamačiusi, jog jose gausu kenksmingų cheminių medžiagų, nusprendžia gaminti higienos ir kosmetikos priemones pati. „Ne visi eksperimentai buvo sėkmingi. Pavyzdžiui, kai išėjau vakarieniauti prieš tai pasidažiusi blakstienas vienu iš savo eksperimentinių tušų, supratau du dalykus: a) dėl ištirpusio ir nubėgusio tušo atrodau panaši į meškėną, b) draugės nėra linkusios manęs informuoti apie makiažo nesėkmes“. Po ilgos nesėkmių serijos moteris atranda tinkamus receptus, kuriais dalinasi knygoje. Rasite daug naudingų patarimų apie kūno, odos, plaukų priežiūrą, asmeninę higieną, kosmetiką, nemažai rašoma sveikatos tema.
Vienas iš knygos privalumų – Bea raginimai ieškoti alternatyvų, nemąstyti stereotipiškai, nebijoti įsigyti dėvėtų daiktų bei rūbų, taip suteikiant jiems antrąjį gyvenimą. Daug patarimų apie namų tvarkymą, priežiūrą, skalbimą ir darbą sode. Aprašomi namų valymo būdai, nebrangios, netoksiškos ir natūralios valymo priemonės, rankų darbo mišiniai virtuvės, vonios, tualeto bei vamzdžių valymui, apsaugai nuo vabzdžių, nemalonių kvapų neutralizavimui, dėmių valymui ir t.t. Patariama, kaip laikyti augintinius namuose, kompostuoti jų išmatas.
Šias ir dar daugiau namų tvarkymosi gudrybių rasite Bea Johnson knygoje „Namai be atliekų“. Rekomenduoju visiems, besidomintiems sveiku gyvenimo būdu ir siekiantiems gyventi švariau, sveikiau bei sąmoningiau. Autorės veiklą galite sekti socialiniuose tinkluose: „Facebook“ facebook.com/ZeroWasteHome, „Twitter“ ir „Instagram“ @zerowastehome.
Šį straipsnį parengė Gintarė Mališkaitė.