ĮSTABIOSIOS MEDŽIAGOS

„Įstabiosios medžiagos neįprasti pasakojimai apie tai, iš ko sudarytas mūsų pasaulis“  – mokslo populiarinimo knyga, 2014 metais pelniusi prestižinę Karališkosios draugijos Wintono premiją, sulaukusi didžiulio paprastų skaitytojų ir ekspertų dėmesio.

Autorius Markas Miodownikas – mokslininkas, medžiagotyros profesorius, kelių dokumentinių laidų vedėjas, dienraščio „Times“ įtrauktas į 100-to įtakingiausių Jungtinės Karalystės mokslininkų sąrašą. Savo medžiagotyrininko karjerą pradėjo labai įdomiomis aplinkybėmis, kai užpultas ir sužalotas skutimosi peiliuku pradėjo maniakiškai domėtis plienu, jo panaudojimo būdais. Neblėstant domėjimuisi medžiagomis, vyras nusprendė studijuoti medžiagotyrą Oksfordo universitete, įgijo mokslų daktaro laipsnį reaktyvinių variklių lydinių srityje, dirbo kaip medžiagų specialistas ir inžinierius kai kuriose iš pažangiausių laboratorijų visame pasaulyje.
Anot autoriaus, knyga skirta žmonėms, kurie nori giliau pažinti mūsų materialųjį pasaulį, sužinoti, iš kur atkeliauja tam tikros medžiagos, kaip jos veikia ir ką apie mus byloja.

Knygoje nerasite išsamios medžiagų apžvalgos. Visas jos turinys pagrįstas nuotrauka iš kasdienio gyvenimo, kurioje išskiriamos 10 svarbiausių medžiagų: plienas, popierius, betonas, šokoladas, putos, plastikas, stiklas, grafitas, porcelianas ir implantai.

Bemaž kiekviename skyriuje vaizdingai, kartais ir šmaikščiai, aprašoma tam tikros medžiagos atsiradimo istorija, nusikeliama į praeitį (netgi į Akmens amžių!), pateikiami istoriniai faktai, svarbios asmenybės, vėl grįžtama į šias dienas, autoriaus asmeninę patirtį, dalinamasi įžvalgomis, rašoma apie medžiagų panaudojimo būdus, technines galimybes, vaidmenį kultūriniame gyvenime, mikroskopiniame lygmenyje nagrinėjama jų sandara, pateikiamos iliustracijos su paaiškinimais.

Knyga vertinga tuo, jog visai kitomis akimis priverčia mus pažvelgti rodos į visai paprastą kasdienę aplinką. Išore mums atrodantys paprasti dalykai visgi pasižymi „sudėtingu materialiniu gilumu“. Rekomenduoju visiems besidomintiems fizikos, biologijos, inžinerijos mokslais.

Autoriaus veiklą galite sekti asmeninėje „Twitter“ paskyroje @markmiodownik.

„Susipažink su VDU GMF mokslininkais 2022!“

Po pertraukos grįžta rubrika „Susipažink su VDU GMF mokslininkais 2022!“. Šios iniciatyvos tikslas – supažindinti Vytauto Didžiojo universiteto bendruomenę su Gamtos mokslų fakulteto dėstytojais. Norime skleisti žinią, kokie žmonės dirba ir kokius svarbius bei įdomius tyrimus jie vykdo mūsų fakultete. Tad pristatome dar vieną fakulteto mokslininkę – Oną Ragažinskienę. ONA RAGAŽINSKIENĖ – provizorė, farmacijos mokslų […]

Skaityti daugiau

ERASMUS+ CO-ENGAGE PROJEKTAS

Šių metų rugpjūčio 19-20 dienomis keli mūsų nariai dalyvavo Erasmus projekte „Co-Engage”. Paskutinįjį meet’ą organizavo kaimynai iš Lenkijos. Šiame susitikime buvo kalbama apie mažųjų įmonių išsilaikymą prieš didžiąsias kapitalizmo organizacijas bei Varšuvos centre esančios suomių dovanos valstybei, kurios teikia socialinį būstą, išsaugojimą. O taip pat susirinkime vyko ir projekto uždarymas. Susirinkę sudėjome taškus ant paskutiniųjų […]

Skaityti daugiau
Turinys kraunamas...